Site İçi Seo Hakkında Detaylı Rehber
29 Eylül 2016
İnternet Nasıl Çalışıyor?
1 Ekim 2016
Tümü

Ampul Nasıl Yanar ?

Ampul nasıl yanar ve çalışma prensibi nedir?

Uygarlığının gelişiminin kilometre taşlarından biri. Belki de en önemlilerinden. Evde, ofiste yaşadığımız her alanda en basit duylardan tasarım harikası avizelere kadar kolayca takıp ortamı aydınlatabiliyoruz. Dahası birçok boyutta ve çeşitlilikte kullanılabiliyorlar.

Sadece avizelerde değil araba farından trafik ışıklarına sokak lambalarına kadar farklı birçok obje üzerine de yerleştirilebiliyor. Bu kadar önemli bir iş görüyor olmalarına rağmen oldukça basit bir görünümleri var. Ampul eletkriği öylesine yoğun bir ışığa çevirir ki parıldar.

Yanması için ampulun ısınması gerekir.

Ampulun temel parçalarını sıralayalım:

  • Cam bir dış kap. Isınmadan dolayı oksijenle temas edip yanmasını önlemek için havası boşaltılır.
  • İçine yanma özelliği olmayan azot ve argon gibi gazlar konulur.
  • Kıvrılmış flama. İletken bir tel parçasıdır. Ampuldeki ışık bu tel parçasının ısınması ile elde edilir.
  • Bakır nikel teller. Elektrik akımını flamaya taşır.

ambul bakır nikel telleri

  • Vida başlığı ve elektrik temas noktası.

vida başlığı

 

Bir kez elektrik düğmesi açıldığında akım anında ampulu aktif hale getirir.

ampul akım

İki tane elektrik temas noktası vardır. Bir tanesi tabanın yanında diğeri ise tabanın altındadır.

ampul tabanı

Bakır ve nikel teller akımı flamalara taşır. Bütün meselenin odak noktası da burasıdır. Bu ampuller ısındığında görünür radyasyon yayar. Aslında çevrenizde ısınan her şey radyasyon yayar.Flama bu ışımanın ana unsurudur.

Elektrik düğmesine basıldığında elektrik akımı kesilir. Ampulun içindeki flama çok ince bir telden oluşur. Çoğunlukla özel bir malzeme olan tungsten metalinden yapılır. Yüksek derecede ısıya dayanıklıdır. Bütün metallerin dayanabileceği en yüksek ısıya hem de. Flamaya yakından bakıldığında göründüğünden daha uzun olduğu fark edilebilir. Flamanın sarmal yapıda olmasının sebebi uzun boylu tellerin kısa boylu tellere göre direncinin daha fazla olmasıdır.

ampul flama

Küçük atom altı partiküller olan elektronlar hareketlendiğinde bakır ve nikel teller üzerinde dans etmeye başlarlar. Bir kez tungstene ulaştıklarında eğlence biter. Flama o kadar incedir ki elektronlara direnir. Bu yüzden şiddetli bir şekilde ısınır. Hatta o kadar ısınır ki ışık yayar. Falama ışık yayarken sıcaklığı ortalama 4000 °C derecedir. Böylece elektrik enerjisi ısı ve ışık enerjisine dönüşmüş olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir