Kopya Engelli Sitelerden Yazı Kopyalamak
27 Ekim 2016
Google+ İle Daha Çok Ziyaretçi Kazanın
29 Ekim 2016
Tümü

Android ROM Ne Demek?

Aklınızda ROM deyince cd-rom felan geliyordur herhalde. ROM’u ilk duyduğumda ben yazılan bi hafıza vs. gibi bir disk sanıyordum. Her neyse anlatım kısmımıza geçelim romu açıklayayım size.
ROM, telefonunuzun sistemidir diyebilirim. Fakat yetkisiz kişiler tarafından ellenemez, düzeltilemez, silinemez. Yetkisiz kişilerden kastım servis dışı şahıslar yani sizler bizler gibi kişiler. Ha istenirse bu roma müdahele edilemez mi ? Tabi ki edilir. Rom android işletim sisteminin kurulu olduğu hafızadır. ROM atma, rom yükleme dedikleri olay, işletim sisteminin güncellenmesi, yeniden yüklenmesidir.
Telefonunuza Rom yükleyebilmeniz için root etmelisiniz. ROOT’un sözlük anlamı ise tam yetkili demektir. Yani telefonunuzu tam yetkili halde kullanabilir hale çevirmek gerekir. Bunun için z4root gibi bazı programlar vardır. Uygulamayı yüklersiniz ve bir dokunuş ile telefonda herşeyi yapabilme yetkisine kavuşursunuz.
ROM’lar ikiye ayrılır stock rom ve custom olmak üzere.
Custom rom:
Üretici firmanın yaptığı işletim sistemi (ROM) üzerinde yapılan değişiklikler ile piyasaya sürülen romdur. Örneğin; turkcell t10 için 2.2 android işletim sistemini içine koyuyor ve piyasaya sürüyor. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için içine müdahele edilebiliyor. Hal böyle olunca kodlaması biraz iyi olan kişiler eksik gördükleri ve eklemek istedikleri özellikleri rom üzerine yükleyerek piyasaya gönderiyorlar. Bu kişilerin piyasaya sürdükleri roma custom rom diyoruz.
Stock romu açıklamak gerekirse:
Az önce bahsetmiş olduğum üretici firmanın telefona yükleyip piyasaya sürdüğü romdur. Stock romlar yazılımsal bir risk taşımaz, güvenlidir. Ama custom romları şahıslar düzenlediği için içine istedikleri yazılımı ekleyip size kullandırabilirler. Bu yüzden stock romları kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca not olarak belirtmek gerekirse ; Telefonunuza custom rom yüklerseniz herhangi bir yazılımsal hatada cihazınız garanti dışı kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir