Bilgisayara Sanal Windows Kurma

iPhone’da Nasıl Gizli Fotoğraf / Video Çekilir?
21 Ekim 2016
Kopya Engelli Sitelerden Yazı Kopyalamak
27 Ekim 2016
Tümü

Bilgisayara Sanal Windows Kurma

Bir programı açmaktan ya da bilmediğiniz bir siteye girmekte tereddüt ediyorsanız bilgisayarınıza sanal işletim sistemi kurarak bu tereddütlerinizi yok edebilirsiniz. Bir oyun hilesi veyahut cracklenmiş bir program indireceksiniz ama antivirüsünüz alarma veriyor. Fakat yazılımcı da “indirirken antivirüsler alarm verebilir antivirüsleri kapatın, herhangi bir virüs yoktur” diye bir açıklama yapar. Siz yazılımcıya mı güvensem, antivirüse mi güvensem diye düşüne kalırsınız. Bu gibi durumlar benim de başıma çok geldi. Bu yüzden kendi işletim sisteminiz üzerine sanal bir işletim sistemi daha kurarak kafanız rahat bir şekilde dosyaları ve programları orada açabilirsiniz. Sanal işletim sisteminin üzerine girecek virüs sizin bilgisayarınızı etkilemeyecektir. Kullanımının basit olması açısından da bilgisayara sanal windows kurma işlemini tercih edebilirsiniz.

Bilgisayar üzerine sanal windows kurmak kolay bir işlemdir. Resimler yardımı ile sizlere daha kolay anlatabileceğimi düşünüyorum. Sanal işletim sistemi kurmak için sadece bir program bizim işimizi görecektir. VirtualBox‘u indirerek işlemlerimize başlayabiliriz.

Sanal Bilgisayar Kurulumu

Bilgisayara Sanal Windows Kurma

İndirdiğimiz virtualbox uygulamasını bilgisayarımıza kuruyoruz. Ardından çalıştırıyoruz. Gelen pencerede sol köşeden mavi buton olan YENİ sekmesine basıyoruz.

VirtualBox ile Sanal Bilgisayara Windows  Kurulumu

Burada sanal işletim sistemine isim vermelisiniz. Ben “windows embedded 8.1 pro” yaptım. Siz de kuracağınız işletim sisteminin ismini yazabilirsiniz. Örneğin; linux, ubuntu vs. Sonrasında ileri butonuna tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.

sanal makine oluşturma

Sanal işletim sistemine ram miktarı atamalıyız. Size ve sanal windows işletim sistemine yetecek kadar ram belirlemeniz gerekiyor. Toplam ram miktarınızı yarı yarıya yapmanız en iyisi olacaktır (Sanal işletim sistemi çalışmazken ram miktarının tamamı size kalacaktır.). İleri deyip işlemlerimize devam ediyoruz.

sanal windows yapma

İkinci seçeneği seçip oluştur butonu ile devam ediyoruz.

sanal sabit disk oluştur

İlk seçenek olan VDI ile devam edelim.

sanal windows oluşturma

Şu anda seçeceğiniz ayar biraz önemli. İlk seçenek olan “Değişken olarak ayrılan” seçerseniz, sanal işletim sistemi dilediği kadar sabit diskten alan kullanır. Herhangi bir kısıtlama yapmamış oluyorsunuz. Bu yüzden ikinci seçeneği seçmek sizin için iyi olacaktır. Sanal windowsun kullanabileceği sabit disk miktarını kısıtlamak iyi olacaktır.

sanal hdd oluşturma

Sanal windowsunuzun sabit diskinize bir isim belirleyip boyutunu seçiniz. İşletim sistemi için 25-30 gb alan yeterli olacaktır. Seçeceğiniz alan sizin harddiskinizden kullanılacaktır.

bilgisayara sanal işletim sistemi kurmak

Sanal işletim sistemi kuruluyor biraz zaman alabilir.

 

sanal pc kurma

Sol üst köşeden başlat simgesine tıklayıp makinayı çalıştırıyoruz.

sanal-pc-windows

Burada kurmak istediğimiz işletim sistemini .ISO uzantısında seçip kurmamız gerekiyor. Bunun için kurmak istediğiniz işletim sisteminin iso uzantılı şeklini bulmak zorundasınız. Ben size win7 64 bit linkini veriyorum.

http://www.mediafire.com/file/21d4nbj2gfa3ezc/Ult_mate.rar (rar şifresi : www.saglamindir.net)

Bu işlemden sonra sanal makinanızda windows 7 64 bit kurulmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir