İlk Defa Drone Uçuracaklara Tavsiyeler
11 Ekim 2016
Hızlı İndex Almak İçin Bizi Dinlediniz Mi?
15 Ekim 2016
Tümü

Bilinmeyen 7 iPhone Özelliği

İphone’yi kullanmayı gerçekten biliyor musunuz? Buyurun bakalım…

Bazı insanlar uzun zamandır İphone sahibi olsalar dahi her gün yeni bir özellik keşfedebiliyorlar. Bu durum aslında hepimiz için geçerli. Kullanıcı dostu işletim sistemimiz İOS bilmediğimiz birçok gizli özelliğe sahip. Örneğin;

  1. Konum bazlı hatırlatma

Hepimiz hatırlatıcı kullanırız. Tek sorun yoğurt almamızı hatırlatan bildirinin henüz markete gitmeden gelmesidir. Markete hangi gün veya hangi saatte gideceğimiz belli değildir. Ben markete adım attığımda telefonum yoğurt al diye hatırlatsa ne güzel olur dediğiniz oldu mu? Anımsatıcı eklerken “belirli bir konumda hatırlat” seçeneğini kullanın. Haritada işaretlediğiniz yere gittiğinizde İphone’nunuz size notunuzu mutlaka hatırlatacaktır.

  1. Hesap Makinesi

Hesap makinesinde uzun bir sayı yazarken son yazdığınız rakamı yanlış yazdığınızda bütün yazdığınızı mı siliyorsunuz? Oysa tek yapmanız gereken rakamlara dokunup sağa veya sola sürüklemek. Her hareketinizde soldan bir karakter siler ve bütün sayıyı yeniden yazmak zorunda kalmazsınız. Bu arada gelişmiş hesaplar için İphone’nun yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, ekranı yan çevirin.

  1. Telefonunuzu Cebinizden Çıkarmadan Arayanı Bilin

Eşinizi, sevgilinizi veya bunlardan daha fazla konuştuğunuz arkadaşlarınıza özel titreşim modu belirleyerek telefonunuz çaldığında kimin aradığını bilebilirsiniz. Bunun için titreşim atamak istediğiniz kişiyi bulup düzenleme modunda titreşim modelini değiştirebilirsiniz. Hatta buradan kendiniz yeni bir titreşim modeli bile oluşturabilirsiniz. Artık eşiniz aradığında veya mesaj attığında telefonunuz kalp atışı şeklinde titrer. Sizde mesajın eşinizden geldiğini rahatlıkla anlayacaksınız. Bu özellik yolculuk esnasında çok işinize yarayabilir.

İphone Gizli Özellikleri

  1. Okulda Otomatik Sessiz Moda Geçsin

İphone’nun uzun zamandır var olan fakat tamamıyla kullanamadığımız bir özelliği ise rahatsız etme modu. Denetim merkezi veya ayarlardan aktif edebildiğimiz bu mod açıkken gelen arama ve bildirimler tamamen sessiz olur. Böylece okuldayken, uyurken, toplantı esnasında veya cuma namazındayken telefonunuz ses çıkarmaz. Peki acil bir arama gelirse ne yaparız? Çok basit belirli bir kişiden gelen aramanın sesli olmasını veya aynı kişi 3 dakika içerisinde tekrar ararsa o aramanın sesli olmasını sağlayabilirsiniz.

Rahatsız etme modunu gece uyurken kullanmak istiyorsanız saat aralığı kaydederek telefonunuzun her gün aynı saatte otomatik olarak rahatsız etme moduna girmesini sağlamış olursunuz.

  1. Hızlı Hesaplama

Eğer denetim merkezinden hesap makinesini açmaktan daha hızlı bir işlem istiyorsanız veya hiç rakamları yazmadan sonuca ulaşmak istiyorsanız sanal asistanınız siri sesinize kulak verecektir. “Siri 2+2 kaç yapar” gibi sorduğunuz soruları cevaplayabilir.

  1. İphone’da CTRL + Z Tuşu

İşte tuş olarak olmasa da fonksiyon olarak son yaptığımız işlemi geri alan bir özellik var. Örneğin; uzun bir mesaj veya mail yazıyorsunuz. Bunu yanlışlıkla sildiğinizde tek yapmanız gereken telefonu sallamak. Evet doğru duydunuz sadece sallamak. Açılan pencerede son düzenlemeyi geri alıp yazıyı kurtarabilirsiniz. Yanlışlıkla bu işlemi 2 kez yaparsanız bir önceki adımı tekrar uygulamak için telefonu tekrar sallayın. Bu fonksiyon yazı yazarken, fotoğraf düzenlerken ve daha birçok yerde çalışmaktadır. Son olarak anımsatacağımız konumuza geçelim.

  1. Makaleyi Daha Sonra Okumak

Evet, cindirim.com sitesinde ilginç bir makale gördünüz fakat okumak için vaktiniz yok. Bu haberi yolda internet kullanmadan kullanmak istiyorsunuz. O halde iyi ki İphone kullanıyorsunuz. Tek yapmanız gereken sayfa açıkken paylaşma menüsünden İBox ikonunu seçmek. Telefonunuz sayfayı PDF uzantılı olarak İBox uygulamasına kaydeder. Daha sonra internete bağlı olmasanız dahi kitaplığınızdan bu haberi okuyabilirsiniz.

 

Bu bilgilerin günlük kullanımızını olumlu etkileyeceğini umut ediyorum. Sizin de kullandığınız bilinmeyen özellikler varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. […] kairos yazıyoruz ve listeden seçip aracı kuruyoruz. Bu arada İphone’yi seviyorsanız 7 gizli İphone özelliğini tanıttığım konuma da göz atmanızı öneriyorum. Cydia uygulamasının kurulumu […]

  2. […] yapmak ile işimiz olmaz J İphone’nun gizli özelliklerini keşfetmeyi istiyorsanız önceki 7 gizli İphone özelliği yazımı okumanızı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir