Blog Yazarken Bu 5 Maddeyi Unutmayın

Akü Nasıl Üretilir ?
3 Ekim 2016
Şarj Aletlerindeki Küçük Siyah Kutu Ne İşe Yarar?
6 Ekim 2016
Tümü

Blog Yazarken Bu 5 Maddeyi Unutmayın

Uzun yıllardır blog sahibiyim ve uzun yıllardır da bu bloglarıma yazarlık yapıyorum. Bugüne kadar bütün bloglarıma yaklaşık olarak 900+ içerik girdim. Bu kadar yazıyı yazmak tabi ki kolay olmadı ve halen de olmuyor. Yeri geliyor ne yazacağım diye kalakaldığım olmuştur.

Blogunuza yazdığınız ilk yazınız ile en son yazdığınız yazıya kadar kaliteli olmalıdır. Yazdığınız içeriklerin kalitesi gün geçtikçe düşmemeli ve ivmesi sabit hatta yükselen bir tablo çizmelidir.

Sizlere 900+ içerik girişimden sonra tavsiye edebileceğim 5 öneri :
1 – Yazmış olduğunuz içeriğin konusunu sevmelisiniz

Güzel bir blog yazısı yazmak istiyorsanız o konu hakkında öncelikli olarak bilgi sahibi olmalısınız. Bilgi sahibi değilseniz mutlaka geniş çaplı araştırmalar yaparak elinizde o konu hakkında veriler, bilgiler olmalıdır. Araştırmayı geniş çaplı yapmalısınız ki yazınıza gelecek yorumlara kesin kavramlar ile cevap verebilesiniz. Eğer yazdığınız yazıya hakim değilseniz bunu yazarken istemsizce ziyaretçinize belli edeceksinizdir.

Kadın Blogları Neden Çok

Yüzlerce işe yaramayan kadın blogu açılıyor ve çok geçmeden kapanıyor. Kadınlar hakkında blog açılmasının sebebi kadınların siteye alınan adsense ve diğer reklam türlerine tıklama eğilimi daha fazladır. Tabi bu açılan blogları erkekler açınca bir müddet sonra içerik bulunamıyor. Bir erkek, kadınların halinden ne kadar anlayabilir ki ? İçerik bulunamayınca da blog kapanıp onca emekle beraber maziye gömülüyor.

2 – İçerik girmek için önce araştırın

Sizinle aynı kategoride ve aynı türden içerikleri paylaşan sayısız blog vardır. Onların bloglarına e-posta abonesi olarak her yeni yazısından haberdar olabilirsiniz. Bu blogların yazılarından esinlenerek kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Örn; benim blogum teknoloji ve webmasterlar üzerine açılmış bir blog. Benim gibi bu konularda yazan onlarca blog var ve bunları e-posta aboneliği ile takip ediyorum. Böylece yeni gelişmelerden de haberdar olabiliyorum.

3 – Bugüne kadar her konu hakkında içerik yazılmıştır

Bugüne kadar hiç değinilmemiş bir başlık veya içerik türü arıyorsanız işiniz oldukça zor. Şöyle bir mini tablo göstereyim.

  • Tumblr üzerinden açılan blog sayfası adeti 285 Milyon
  • WordPress.com üzerinden açılan blog sayısı 41 Milyon
  • Blogspot bir diğer adıyla Blogger üzerinden açılan blog sayısı 200 Milyon

Bu size söyleyeceklerim hakkında birkaç bilgi aktarmıştır sanırım. Bu kadar blog varken sizce yazılmamış alan, yazılmamış sektör kalmış mıdır? Tabi ki her konuya değinilmiştir. Fakat sizin amacınız o yazılanlardan daha güzel yazmak olmalıdır.

4 – Güzel bir yazı hazırlamak uzun zamanınızı alabilir

zaman

Bazı bloglarda 1500 kelimelik makaleyi bir saat içerisinde yazma teknikleri gibi içerikler görmüş olabilirsiniz. Eğer o atılan başlıktaki gibi zaman içerisinde o kadar kelimelik makale yazabiliyorsanız çok güzel! Ancak bir saat içerisinde yazamıyorsanız dertlenmeyin, tek değilsiniz. Yazdığınız içeriğe göre yazıyı tamamlamak farklı farklı zamanlarınızı alabilir

  • Araştırma süresi ne kadar olmalı
  • İçeriğin kaç kelime olacağı
  • Yazılan içerik hakkında bilgi sahibi misiniz?
  • İçeriğe ne kadar görsel eklenmeli?

Yukarıda maddelendirilmiş faktörler içerik hazırlama zamanınızı doğrudan etkileyecektir. Ben araştırıp yazdığım bir konuda içerik üretiyorum iki veya üç günü bulduğu olabilir. O yüzden iki-üç saatte hazırladığınız içerik için tasalanmayın.

5 – Başınızdan geçen sorunları yazın

Blog siteniz ile ilgili bir sorun ile karşılaştıysanız ve bunu çözüme kavuşturduysanız. Bu sizin için bulunmaz fırsat. Sizin yaşadığınız bu sorunu yaşayacak birçok blog sahibi olacaktır. Bu konu hakkında yazmaya başlayın. Ayrıca sorunu yaşayan direk siz olduğunuz için ziyaretçileriniz sorunu ilk ağızdan duyacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir