Hızlı İndex Almak İçin Bizi Dinlediniz Mi?

Bilinmeyen 7 iPhone Özelliği
13 Ekim 2016
WordPress wp-config Yolunu Değiştirme
16 Ekim 2016
Tümü

Hızlı İndex Almak İçin Bizi Dinlediniz Mi?

Bütün webmasterlar için ortak bir sorun haline gelmiş olan hızlı index alamama problemine odaklanıp çözüm yolu bulalım.

Neden hızlı index almalıyız ?

Google tarafından hızlı index almalıyız; ne kadar hızlı index alırsak sitemiz o kadar google tarafından seviliyor ve botları sürekli sitemizi geziyor demektir. Yazdığımız bir özgün yazı çalınmaz. Şöyle ki; hızlı index almayan bir site düşünün özgün yazılarını yazıyor ve siz o yazıyı çalıp kendi sitenizde yayınlıyorsunuz. Sizin sitenizde yayınladığınız yazı onun yazısından daha hızlı index alırsa onun yazısı kopya içerik olarak google tarafından algılanır. Hal böyle olunca siz içeriği çaldığınız halde google tarafından özgün bir blog gibi gözükürsünüz.

Nasıl hızlı index alabiliriz ?

Hızlı index almak SEO’nun en önemli kriterlerinden birisidir. Google tarafından hızlı index almak istiyorsanız öncelikle blogunuz sürekli güncel olmak zorunda. Her gün 5 yazı giremeseniz de girebildiğiniz kadar yazı yazın. Çok yazı yazıyım derken gereksiz konulara değinmeyin. İçeriğiniz kaliteli olsun ziyaretçileri sıkmayın. Zamanınız yoktur özgün yazı yazamıyorsunuz satın alın o zaman. Ama günde en az 1 adet özgün makale yazınız ki google sitenizin boş bırakıldığını sanmasın. Ne kadar güncel bir siteniz olursa google botları o kadar çok sitenizi gezer.

Forum siteleri bloglardan daha hızlı index alır. Bunun sebebi forumların bloglardan daha güncel olmasıdır. Forum sitesinde bir konu açılır bu konuya bir çok yorum yapılır böylece güncelliğini asla yitirmez. Bir önceki paragrafta belirttiğim gibi güncel olan siteden google botları da çıkmaz. Güncellik sebebi ile de google botları forum sitelerinden hiç çıkmaz desek pek de abartmış olmayız sanırım.

DMOZ’a kayıt olmaya çalışın.

Sitenizi DMOZ listesine kayıt etmeye çalışın. DMOZ’a kayıtlı olan siteler diğer sitelere nazaran daha çabuk index alır. Bu sizi kulvarınızda bir adım öne çıkaracaktır.

Bugün ki SEO yorumlarımız bu kadar. Eğer sizinde önerileriniz varsa yazın bilgilendirin :)

4 Comments

 1. intiba dedi ki:

  2 tane sitem var.

  İkiside uzun yıllardır yayında.

  Neden atılan konular günler sonra indeksleniyor veya hiç indekslenmiyor.

  Yardımcı olur musunuz?

  Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

  • beo dedi ki:

   Yoast SEO kullan, temanızın ilgili dosyasına meta index kod ekle.
   Kod:

   Search Console doğrulama işlemlerini yapabildiklerinizi yapın.
   Site haritası olarak Yoast SEO pasif edip, Google XML Sitemap kullanın.

  • isa dedi ki:

   Ben bazı tekniklerle kendi sitelerimdeki konuları anında indeks aldırıyordum, bunlardan birkaçından bahsetmek istiyorum.

   1- Günde 1 tane makale yazıyorsam ve bu makaleyi her gün aynı saatte yayına alırım. Makaleyi yazarım, program yaparım ve saat 19:00 olduğunda otomatik yayınlanır. 5 tane yazıyorsam yine aynı şekilde.

   2- Ping servislerine sitemi her makale yazdıktan sonra pinglerim.

   3- Başlık seçimine dikkat ederim, mesela moda hakkında yazıyorsam “Şal Modelleri” gibi basit başlıklar yerine “Yaza Damgasını Vuracak 5 Şal Modeli” şeklinde daha iddialı başlıklar seçerim.

   4- Twitter, facebook, pinterest, instagram, reddit gibi sosyal medya ağlarından sürekli taglar kullanarak sitemi paylaşırım.

   5- Kendi alanımla ilgili siteleri tespit edip yorum veya footer backlink alırım.

   Bunlar benim kişisel çabalarım sonucu öğrendiklerim, basit ama etkili olduklarını düşünüyorum. Tüm bunları yapıyorsanız ve yine de sonuç yoksa o zaman uzman desteğine ihtiyacınız var, seocu arkadaşlar yardımcı olacaktır.

  • musa dedi ki:

   Yıllardır yayında olması güzel birşey ama 2-3 yıllık çok kaliteli bloglara baktığımızda DA/PA ve CF/TF değerlerinin çok düşük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi seo çalışması yapmıyor oluşları. Kaliteli tanıtım yazıları, backlink çalışması yapmanız gerekiyor. Bugüne kadar yapmış da olabilirsiniz yapmamış da olabilirsiniz. Yapmadıysanız zaten cevap çok basit. Yaptıysanız ama yinede işe yaramadı diyorsanız kötü çalışmaların eseridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir