İç SEO Ayarlarımı Nasıl Düzenleyebilirim?

Geniş Aile 2 (2016) Torrent Tek Link İndir
21 Ocak 2017
Dağ 2 2016 Tek Link Torrent İndir
21 Ocak 2017
Tümü

İç SEO Ayarlarımı Nasıl Düzenleyebilirim?

Sitenizi Google sıralamalarında üst sıralara taşımak için SEO ayarlarınız önemli bir kriter. Sadece dış SEO yaparak bir yerlere gelemezsiniz. Sitenizin ilk önce temeli olan iç SEO ayarlarınızdan başlamanız gerekir. Sadece link-tanıtım yazısı alarak bir yerlere gelmiş siteler göremeyebilirsiniz. Fakat sadece iç SEO ayarlarını ve içeriğini çok güzel bir şekilde yapılandırmış sitelerin üst sıralarda yer aldığını görebilirsiniz. Yani önemli olan olayı temelden düzenlemeye başlamak.

İç SEO Ayarlarına Nereden Başlamalıyım?

Tema seçimi – Ziyaretçiyi dolaştırmamak

Öncelikle temanız kullanıcı odaklı olmalı. Ziyaretçilerinize istediğini kolay yoldan verebilmelisiniz. Ziyaretçiyi istemediği halde zorla sitenizde dolaştırmak size fayda değil zarar getirir. Kişi, istediği bilgiyi sitenizden elde etmeli ve isterse/ilgisini çekerse diğer alt sayfalarınızı gezmelidir. Bazı eklentiler ile sitenizden ayrılacakken zorla pop-up açmak veya istenilen bilgiyi birkaç link gezdikten sonra ziyaretçiye vermek tamamen yanlıştır. Bu gibi durumlar kısa sürede size avantaj sağlasa da uzun vadeli planlarınızda sizi geriye atar.

Kendinizi bir ziyaretçi olarak düşünün ve bir siteye girerken ne isterseniz, onu kendi ziyaretçilerinize verin. Kimi sitelerde görmüşsünüzdür; bir haberi okumak için galeri arasında 10 link gezmek zorunda kalırsınız. Her resim altına bir cümle kurarak, sayfa gezmek zorunda bırakılırsınız. Sitenize giren ziyaretçi bu can sıkıcı durum halinde sitenizin adresini hafızasında tutacaktır. Bir dahaki aramalarında sıralamada çıksanız dahi çok zorda kalmadıkça sitenize girmeyecektir. Çünkü istediği bilgiyi başka sitelerden 1 dakikada alabiliyorsa sizin sitenizde 3 dakika harcaması gerekiyor.

Bakın alttaki resimde bir örnek gösterdim. Fullprogramlarindir.com sitesi oyun-program download sitesidir. Bu site istenen bilgiyi direk ilk sayfada kullanıcıya link halinde vermektedir. Özellikle de hızlı indirme sitelerine upload ederek vermektedir. Haliyle kullanıcılar bu durumda ilk tercihi o site olmaktadır. Diğer download siteleri turbobit gibi siteleri upload ediyor. Kullanıcının turbobit sitesinden indirmesi uzun sürüyor. O yüzden ziyaretçi bu gibi linkleri veren siteleri tercih etmez. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi “gta san” yazdıktan sonra “gta san adnreas fullprogramlarindir” araması çıkıyor. Demek ki kullanıcılar direk bu şekilde arama yapmış.

Özet : Ziyaretçinize istediği bilgiyi kısa ve istediği şekilde verirseniz, aramalarda 3-4-5. sıralarda dahi çıksanız direk sizin linkinize tıklayacaktır. Böylece otorite sahibi olursunuz.

Title-etiket doğru seçilip kullanılması

Title sektöre göre ve sitenizin yapısına göre farklılık gösterebilir. Fakat wordpress blog tarzı sitelerin title kullanımı şu şekilde olmalıdır; “İçerik başlığı – site title”. Yani “seo nedir?” diye bir içerik girdiyseniz title şu şekilde olmalıdır; “seo nedir? – cindirim.com”.

Etiket kullanımı birçok kişi için gereksiz olarak görülse de ben henüz geçerliliğini koruduğunu düşünmekteyim. İleri bir zamanda etiket kullanımının etkisini yitireceği düşüncesindeyim fakat ne zaman olur bilinmez. İçeriğinizin başlığı “erkekleri etkilemek için ne yapılmalı?” olsun.

Yanlış etiket kullanımı : Kadın, erkek, aşk, ilişki

Doğru etiket kullanımı : erkekler nasıl etkilenir, erkeklerin gözüne girmek için ne yapmalıyım, erkekler nelerden hoşlanır

Yanlış kullanımda gösterilen etiketlerin size hiçbir faydası yoktur. Çünkü o kelimeler size hit getirmez ve bu yanlışı yapan birçok kişi görüyorum. Fakat doğru etiket kullanımındaki etiketler size doğrudan hit sağlayabilir.

Dikkat edilmesi gerek : Doğru etiket kullanımı yaparken sitenizde zengin içerik olması gerekir. Her etiket girdiğinizde o etiket linkinde boş bir sayfa oluşacaktır. Bu sayfalar içerik bakımından zayıf olur. Çünkü o etiketten sadece bir tane içerik gözükür. İçeriğiniz çok olursa 4-5 içeriğe aynı etiketi girerseniz, Google o etiket sayfasını bir kategori olarak algılayacaktır.

Çok fazla kategori açmak

Bu da birçok kişinin yaptığı hataların başında gelmektedir. Herhangi bir wordpress kurup bir sektörde site açılıyor. Fakat içerisinde her telden kategori var. Bu kadar kategori olması yanlış değildir. Fakat bu kadar kategoriye hakim olmak ve hepsine her gün içerik girmek oldukça zordur. Açılan sitelerin genelde 1 veya 2 kişi tarafından yönetilip içerik girildiğini düşünürsek, her gün 10 kategoriye yazı yazmak zor olmalı.

Örnek vermek gerekirse; bir genel blog sitesi açılıyor. İçerisinde magazin, genel kültür, film, oyun, seo, teknoloji, haber, kadın, burç, aşk gibi birçok kategori yer alıyor. Bu oldukça karmaşık bir durumdur. Google siteyi tanımaya başladığı zaman sitenizin ne sitesi olduğunu dahi anlamakta zorlanacaktır. Bunu haber siteleri yapabilir. Fakat onlarında her kategorilerinde birçok editörü olduğu gibi haber ajansları ile anlaşmaları vardır. Fakat siz bir blog sitesi açıyorsanız içerisinde sadece hakim olduğunuz kategorilere yer verinki sürekli güncelleyebilesiniz.

Yandex webvisor kullanabilirsiniz

Yandex metrica (sayaç) tercihleriniz arasında yer alabilir. Yandex metrica webvisor özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde sitenize giren ziyaretçilerinizin hareketlerini takip edip temanıza o şekilde yön verebilirsiniz. Benim şu işime yaramıştı; bir moda sitem vardı ve buradan görseller paylaşıyordum. Webvisor ile ziyaretçilerimi izleyerek görsellerin üstüne tıklayıp büyük şekilde açmak istediklerini fark ettim. Fakat ben görsellerin üzerine tıklanmasını pasif hale getirmiştim. Bu gözlemim sonrası görsellerin üzerine tıklanmayı açıp ziyaretçilerime kolaylık sağladım.

Siz de bilgilerinizi veya sorularınızı yorum olarak benimle paylaşırsanız memnun olurum 🙂

Yazı sürekli olarak güncellenecektir. Dış SEO hakkında da yakın zamanda bir makale yayınlamayı düşünüyorum.

2 Comments

  1. Kafazan dedi ki:

    iyide örnek verdiğim site ücretsiz yerlere atıyor diğerleri turbobit demişsin. de biraz konuyu incelemeden yazmışsın gibi asıl o veriyor turbobit vi hitfile linklerini reklam yapacaksın madem bu konulara değinme….

    • Ali dedi ki:

      kimsenin reklamını yaptığım yok, zaten böyle de reklam olmaz. bahsettiğim site, turbobit linki veriyor fakat yanında 2-3 tane hızlı indirebilecek link veriyor. Yorumunuzun amacı baltalamak olduğu çok bariz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir