Kopya Engelli Sitelerden Yazı Kopyalamak

Bilgisayara Sanal Windows Kurma
25 Ekim 2016
Android ROM Ne Demek?
28 Ekim 2016
Tümü

Kopya Engelli Sitelerden Yazı Kopyalamak

Bir şeyleri kopyalayıp bir yerlere yapıştırmak veya o kopyalanan şeylerin üzerinde düzenlemeler yapmak önemli bir işlevdir. Gerek iş yüzünden gerekse dersler için bu kopyala yapıştır işlevi bizler için önemlidir. Yahut bir sitedeki içeriği kendi sitemize kopyalamak istiyor olabiliriz. Kopya engelli sitelerden yazı kopyalamak ve sağ tık kopya engelini kaldırma nasıl yapılıyor anlatayım.

Bir web sitesinden bir yazı kopyalamak istediniz. Fakat o da ne? Sitenin sahibi sitesinde mouse ile sağ tıklamayı engellemiş. Bir nevi içerik hırsızları için kendisine önlem almış. Fakat bizler içeriği çalmayıp ödev veya iş gereği kağıda dökmek istiyoruz. Site sahipleri içeriklerin kopyalanmasını Javascript ile engellerler. Siteye koyduğu Javascript sayesinde mouselarda sağ tıklama özelliğinin önüne geçiliyor. Bazen de Javascript yerine farklı metotlar ile içeriğin çalınması engellenebiliyor. Kopya engelli sitelerden yazı kopyalamak için yöntemleri sıralayalım :

  • İnternet tarayıcısının Javascript özelliğini kapatarak içeriği kopyalayabilirsiniz. Sitenin sahibi koyduğu Javascript tarayıcınızda çalışmayacağı için mouse ile sağ tık yapabilecekseniz.
  • Proksi siteleri üzerinden istediğiniz içeriğe bağlanıp sağ tık özelliğini açabilirsiniz. Proksi sitelerinde Javascripti kapat diye bir özellik vardır.
  • Sayfanın kaynak kodunu (CTRL + U) görüntüleyerek içeriği çekebilirsiniz.

İnternet Tarayıcısının Javascript Özelliğini Pasif Hale Getirme

Google Chrome internet tarayıcısını kullanan kişiler Ayarlar => Gelişmiş seçenekler => İçerik ayarları sekmelerini seçmesi gerek. Buradan Javascripti çalıştırma özelliği olacaktır. Mozilla Firefox kullananlarda aynı şekilde gelişmiş seçenekler bölümünden javascripti pasif hale getirebilir.

Kopya Engelli Sitelerden Yazı Kopyalamak

Proksi Siteleri İle Bağlanın

Proksi siteleri siteleri javascripti kapatarak direk bağlanmanıza olanak sağlıyor. Proksi sitelerine örnek vermek gerekirse; proksi.org, proksi.us.

Sayfanın Kaynak Kodunu Görüntüleme

CTRL + U tuşlarına bastığınız zaman bulunduğunuz sayfanın kaynak kodlarına erişebilirsiniz. Bu kodlar arasından aradığınız metini CTRL + F yaparak arayın. Sonrasında içeriği olduğu gibi kopyalayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir