Site İçi Optimizasyon İpuçları

Kanatsız Kuşlar 8. Bölüm (3 Temmuz 2017) Tek Parça İzle – İndir
4 Ağustos 2017
Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm Türkçe Altyazılı Full İzle – İndir
4 Ağustos 2017
Tümü

Site İçi Optimizasyon İpuçları

Site İçi Seo Optimizasyonu

Sitenize SEO yapmaya başladıysanız ilk önce site içi optimizasyondan başlamalısınız. İç optimize vasat durumda ise dış seo ile istediğiniz hedefe erişmek oldukça güç olacaktır. İç seo ayarlarına nasıl başlanacağı ile yazımıza giriş yapalım.

İç SEO Ayarları Neleri İçerir?

İç SEO ayarları tema, içerik türü, etiket, site hızı, UI vb. şeyleri içerir. Sitenizde amacınız ziyaretçiye istenilen bilgiyi en çabuk ve en kolay şekilde vermelisiniz. Çabuk ve kolay kelimelerini kalın yaptım ki akılda kalsın. Bazı kişilerin bu yanlışı yaptığını çok gördüm. Ziyaretçi sitemde dursun, aradığını zorlanarak da bulsa olur. Yahut ziyaretçiyi sitemde 5-10 saniye daha fazla tutmak için tam çıkacağı sırada ona bir pop-up açayım. Bu gibi ufak hileler size olumlu yansımaz.

Ziyaretçi siteye girdiği zaman sitenizde aradığı bilgiye en çabuk şekilde ulaşıp çıkmak ister. Bu sebeple kendinizi bir ziyaretçi olarak düşünün ve sitenizi ona göre tasarlayın. Girdiğiniz sitede istediğiniz bilgiyi 2,3 sayfa gezerek bulmak sizin hoşunuza gider mi? Gitmez… Ziyaretçiler de bu durumdan hoşnut olmaz.

Bilgiyi en kolay şekilde verdiğiniz zaman, ziyaretçi sitenizden belki 10 saniye daha erken çıkacaktır. Fakat bir sonraki Google aramasında sizin siteniz 3. veya 4. Sırada dahi olsa ona tıklayıp sizin sitenize gelecektir. Ziyaretçiye temanızı ve içeriğinize nasıl erişileceğini alıştırırsanız rakip siteler Google aramalarında üstte dahi çıksa size tıklayacaktır.

Güncellik

Bu maddede klasik olarak söylenen, sürekli içerik girişi yapın demeyeceğim. Ben daha önce girdiğiniz içerikleri ele almak istiyorum. Sürekli güncellenmesi gereken bir konunuz var ve siz bunu 2-3 ay önce yazmıştınız. Kaldı ki günümüzde birçok şey değişiyor, güncelleniyor. Bu yüzden her içerik zamanla güncelleme istiyor. Girdiğiniz içerik başlığı “Asphalt 8 Android 3.1.4 İndir” olsun. Bu eklediğiniz içeriğinizdeki Asphalt 8 oyunu hemen her ay güncellenmektedir. Sizin de bununla beraber eklediğiniz tüm içeriklerinizi kontrol edip yenisi ile güncellemeniz gerekmektedir.

Bu sadece oyun, program indirme siteleri için değil diğer birçok sektör için de geçerlidir. Örneğin; “Burun estetiğinde 3d maske yöntemi” bu yöntem 2016 yılında bulunmuş yeni bir yöntemdir. Fakat 2-3 sene sonra bu yöntem eskiyip yenisi çıkacaktır. Yahut bu yönteme yeni bir şeyler eklenecektir. Burun estetiğine gelen yenilikler için sitenizde yeni bir içerik oluşturmak yerine eskisini düzenlemek size çok fayda sağlar. Çünkü eski içeriğiniz zamanla otorite kazanmış bazı aranmalarda üst sıralara tırmanmıştır. Yeni ekleyeceğiniz içerikte bu zaman isteyecektir. Ayrıca eski içeriğe giren bir ziyaretçi, “bunlar 3 sene geride kalmış yöntemleri paylaşıyor” diyebilir ve diyenleri gördüm.

Bir SEO eklentisi kullanın

WordPress için konuşuyorum, seo eklentileri çok yarayışlı ve kullanışlıdır. Ben en çok şu gibi durumlarda kullanıyorum. Örneğin Hızlı ve Öfkeli 9 filmi çıktı ve bunu sitede paylaşıp hit olarak patlatmam lazım. Hızlı ve Öfkeli 9 filmini siteme içerik olarak eklerken başlığını, görselini ve içeriğini yazarım. Google aramalarında içerikteki ilk 150 harfin önemi olduğu için 150 harf içerisinde belki keyword kelimelerimi geçiremeyebilirim. Keyword kelimeleri geçirdiğim zaman, ziyaretçi “siteye bak keyword kasmış” “spam yapmış” “anlamsız cümleler kurmuş” “ne diyo bu ya” gibi sitemlerde bulunabilir. Bu sebeple cümle yapılarınızı hiç bozmadan SEO eklentilerindeki açıklama kısmında keyword kasabilirsiniz. Örneğin; “Hızlı ve Öfkeli 9 filmi 2018 Mart ayında yayınlandı. Full HD izle ve tek parça indir linkleri alttadır.”

Yeni bir madde oluşturmadan, kısaca belirtmek istiyorum siteniz hitli bir site ise cache eklentisi kullanın. Sitenize uğrayan bir ziyaretçinin tarayıcısı sitenizi kaydeder ve tekrar geldiğinde hızlı bir şekilde açılır. Bu yüzden hitsiz siteler için cache eklentileri gereksizdir. Zaten hiti olmadığı için ziyaretçi tekrar dönüp siteye gelmez.

Yorumları İyi Kullanın

Unutmayın! Sitenize yapılan yorumlar bir birey tarafından zaman ayrılarak yapılmaktadır. Bu yüzden ziyaretçinizin zaman ayırıp yaptığı yoruma önem verin ve ona cevap verin. Yorum yaparak sizden yardım istiyorsa yorumuna cevap verin ve ona yardımcı olun. Ziyaretçiyi sitenize bağlarsınız ve çevresine sitenizden bahseder. Yorum yapıldığını gördüğünüzde zaman kaybetmeden yorumuna cevap verin ki ziyaretçi onlarla ilgilendiğinizi görsün.

Hızlı Paylaşın

Yeni çıkan bir içeriği paylaşıyorsanız mümkün olduğunca hızlı yayımlamaya çalışın. Uzun sürecekse önden kısa bilgi vererek içeriği yayımlayın. Zamanla ekleyerek içeriğinizi güncellersiniz. Bu sizi o içerik hakkındaki sıralamalarda üst sıralarda tutacaktır. Deneyimlerime nazaran Google benzer içerikler arasında önce girilenlere bir tık daha ayrıcalık sağlıyor.

Görsellerde Kalite

Sitenizde birçok resim paylaşıyorsanız bunları mümkün olduğunca kaliteli paylaşın. Resimleriniz büyük ve kaliteli boyutlarda olsun. Bu sitenizdeki görsel zevki arttıracaktır. Siteniz belki bir nebze yavaş açılacaktır fakat o kaliteye değer. Öne çıkarılan görselleriniz dahi kaliteli büyük resimlerden oluşsun.

Dış SEO’ya Geçiş

İç SEO işlemlerinizi bitirdikten sonra dış SEO işlemlerine geçmek istiyorsunuz. Bekleyin… Hemen geçmeniz size bir şey kazandırmayacaktır. Sitenizi tekrardan gözden geçirin. Sitenizin temelini (İç SEO) oturtmadan link alımı-tanıtım yazısı-sosyal medya olaylarına geçmeyin. Sitenize gelen kullanıcılara “Bu sitenin şu yönü kötü” dedirtmemek için sitenizi 2. Kez kontrol etmekte fayda var. Bu arada bu yazı içerisinde site dışı optimizasyon hakkında bilgi vermeyeceğim. Onu bekleyen ziyaretçilerim varsa yazıdan ayrılabilirler J

Gözünüzü Para Bürümesin

Birçoğumuz açtığımız sitelerden para kazanmak isteriz. Hobi amaçlı açılan kişisel blog ve gezi blogları hariç istisnalar hariç tüm siteler para kazanmak üzerinedir. Fakat para kazanmayı isterken ziyaretçilerinizi daraltmayın.

Hitlenmemiş sitelerinize reklam almayınız. Hem ucuza gider reklamlarınız hem de Google gözünde “Kötü hitsiz sitesinden 5-10 tane link çıkmış” duruma düşebilirsiniz. Sitenizden hitsiz olarak 6 aylık banner reklam sattınız diyelim. 6 Aylık ücret için 300 TL para aldınız. Fakat siteniz 2. 3. Aydan sonra istediğiniz verime ulaşıp hiti kazandıktan sonra o sattığınız reklam için pişman olacaksınız. Bu sebepten ötürü reklamlarınızı sitenizin zirve noktalarında satın. Bu arada pop-up veya sağdan soldan yeni pencere açan abuk subuk reklamlara da karşıyım J

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir