Site İçi Seo Hakkında Detaylı Rehber

Nükleer Enerji Santralleri Nasıl Çalışır?
28 Eylül 2016
Ampul Nasıl Yanar ?
30 Eylül 2016
Tümü

Site İçi Seo Hakkında Detaylı Rehber

Site içi arama motoru optimizasyonu bu işin taban kısmıdır ve inşâya burdan başlanır.

SEO’ya bir başlangıç yapmanız için site içi SEO ile başlayabilirsiniz. Bu başladığınız yeri bir apartman inşâ etmenin temeli olarak algılayabilirsiniz.

İlk işimiz apartmanın temelini sağlam atmak olmalı ki her depremden etkilenmemelidir.

Sitemizi Google’nin belirlediği kıstaslar içerisinde hazırlamalıyız ki Google da gereğini yapıp bizi gerekli sıralamara getirsin.

Site içi optimizasyon diğer adıyla On-Page SEO nasıl yapılmalı ?

Makalem biraz uzun olacaktır ama okuduktan sonra aklınızdaki soru işaretlerinin çoğu silinecektir diye umuyorum.

 

1- URL Kullanımı Nasıl Olmalı ?

URL’lerimizin ilk 5 kelimesi geriye kalan kelimelerden daha çok önemlidir.

Bu da şu demek oluyor; URL satırlarınızın ilk 5 kelimesine yüklenmelisiniz. Google’nin aradığı o kelimeler URL adresimizin ilk 5 kelimesinde yer almalı.

URL adreslerimiz mümkün olduğunca kısa olmalı ve istenileni anlatmalıdır. Şimdi size iki örnek ile doğru ve yanlış URL yapılanmalarını göstereyim.

ASLA yapılmaması gerek URL :

www.cindirim.com/p=610 veya uzun uzadıya yapılan URL’ler www.cindirim.com/29/02/15/site-ici-seo-hakkinda-detayli-rehber.html

Yapılması gereken URL :

www.cindirim.com/site-ici-seo-hakkinda-detayli-rehber yahut www.cindirim.com/site-ici-seo-hakkinda-detayli-rehber.html

Her iki URL yapısını da kullanabilirsiniz.

Yapılması gereken URL yapısında gösterdiğim gibi URL’deki 1. kelime “hasali” 2. kelime “site” 3. kelime “ici” 4. kelime “seo” son değerli kelime ise “hakkinda

 • Bu şekilde yapılandırmış olduğumuz URL hem kısa hem de istenileni anlatmış oldu.
 • Bunun yanı sıra içeriğimin özetini başlığımda ilk kelimelerde kullandım
 • Bir not daha ekleyeyim ve URL konusunu kapatalım. Kullandığınız başlık ile URL’niz aynı olmak zorunda değildir. Başlığınız “Site içi seo hakkında detaylı rehber” iken içeriğinizin linki www.cindirim.com/site-ici-seo şeklinde olabilir. Aynı zamanda daha faydalı olduğu tecrübeyle sabittir.

2- İçerik Başlığının İlk Kelimesi Nasıl Olmalı ?

On-Page SEO yapılandırmasında başlığın nasıl olduğu da G00gle için bir değerlendirme kriteridir. Bu sebeple keywords başlığın başında mümkünse ilk kelimesi olmalıdır.

Makale başlığınızın ilk kelimeleri o kadar önemlidir ki size bunu basit bir resim ile anlatacağım. Google.com.tr üzerinden “bodrum otelleri” araması yapıyorum. Rekabetin büyük olduğu sektörlerde dahi bu başlık kuralının önemli olmasından dolayı bu aramayı yaptım.

İlk sayfadaki bütün sitelerin içerik başlıkları anahtar kelime ile başlıyor.

bodrum otelleri seo

 

Hangi başlık daha yararlı ?

1- WordPress Film Teması Turuncu Siyah

2- Turuncu Siyah WordPress Teması

Sizce hangi başlık Google için önceliklidir? Her iki başlıkta da içerikte anlatılmak istenen aynı.

Google’nin öncelik vereceği başlık 1. sırada olandır. Peki neden?

Çünkü 1. seçenekteki başlık şeklinde içerikte ne anlatıldığı ilk kelimelerde verilmiş. Fakat 2. seçenekte “Turuncu Siyah” kelimeleri ile başlanmış herhangi bir anahtar kelime özelliği taşımıyorlar.

3- İçeriklerde Görsel Kullanın

Google bu konuda bize içeriğimize görsellik katıp katmamamız konusunda bir şey söylemiyor. Fakat içeriklerinizi görseller ile desteklerseniz kullanıcıyı sıkmaz ve sitede kalıp içeriği sonuna kadar okumasını sağlayabilirsiniz. Böylece Google’dan +1 puan almış olursunuz. Bakarsınız ziyaretçiniz ilgisini çeken başka bir içerik daha görür ona tıklar. O makale de görsellik bakımından zengindir ve ziyaretçi tarafından sonuna kadar okunur. Alın size Google tarafından +1 puan daha.

 • Bunun yanı sıra görsellik sayesinde ziyaretçileriniz içeriğinizden hemen çıkış yapmayacağı için Google sıralamanız yükselecektir.
 • Site içi optimizasyonunuz için her içeriğinize en az bir görsel ekleyin.

4- Başlığınızı Niteleme Sıfatlarıyla Süsleyin

İçerik başlıklarınızda “En iyi” “Hızlı” “Aktif” “En çok” gibi niteleme sıfatları kullanarak hitinizi arttırabilirsiniz.

Örneğin; içeriğiniz “Bodrum otelleri” hakkında bilgi veriyor. Ama bu kelimede rekabet fazla olduğu için içeriğinizin başlığını direk olarak “Bodrum otelleri” yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Bunun yerine “En İyi Bodrum Otelleri” başlığını kullanmamız daha iyi olacaktır.

Belki “Bodrum otelleri” kelimesini günde 1000 kişi, “En İyi Bodrum Otelleri” kelimesini ise 200 kişi aratıyordur. Fakat 1000 kişinin arattığı kelimeye girecek kadar büyük bir projeye sahip değilseniz 2. seçeneği seçmek zorundasınız. 1. Kelimede ilk sayfada olamayacaksınız ama 2. başlığı atarsanız ilk 5 sıraya girmeniz mümkün.

Böylece 1000 kişilik paydan 5-6 hit alabiliyorken, 200 kişilik paydan 100 hit alabilirsiniz.

5- İçerik Başlığı H1 Tagı İçinde Olmalı

 • H1 tagı site içi optimizasyon için oldukça önemlidir. Eğer internet sitenizin alt yapısı WordPress ise zaten başlıklarını h1 tagı içerisindedir.
 • Fakat şöyle bir detay var ki; bazı wordpress temaları başlıkları h1 tagı içerisini almıyor. Onun için temanızı bir gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.
 • Şunu da söylemeliyim ki sitenizin her sayfasında 1’den fazla h1 etiketi kullanmayın.

6- Anahtar Kelimeyi H2 Tagı İçine Almak

On-Page Seo için bir diğer ufak ayrıntı da yoğunlaştığımız anahtar kelimemizi h2 tagı içerisinde kullanmalıyız.

Anahtar kelimemizin varyasyonları varsa bunları da yine h2 tagı içerisine almalıyız. Örneğin; anahtar kelimemiz “tatil” ise “güneş” “plaj” “deniz” gibi kelimeleri de kullanabiliriz.

7- Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı ?

Anahtar kelimeniz ilk paragraf veya ilk paragrafınız bir iki cümleden ibaret ise ikinci paragrafta kullanmalısınız. Eğer akıcı bir yazarsanız bunu istemsiz şekilde gerçekleştireceksinizdir.

anahtar kelime kullanimi

8- Sitenizi Mobil Uyumlu Yapın

 • Siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Mobil kullanıcıların sayısı azımsanmayacak kadar çok ve gün geçtikçe daha da çoğalıyor.
 • Google da sitelerimizi mobil uyumlu yapmamız konusunda bizleri uyarıyor.
 • Siteniz mobil uyumlu değil ise mobil aramalarda sıralamalarda çok gerilere düştüğünüzü görebilirsiniz.
 • Sitenizin altyapısında wordpress kullanıyorsanız Wp-Touch eklentisi ile sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mobil uyumlu olmayan sayfalar hakkında Google ziyaretçileri uyarıyor.

mobil uyum

9- İçerikte dışarıya link verebilirsiniz

Herkeste backlink almalıyım sitemden dışarıya link çıkışı yapmamalıyım şeklinde bir algı oluşmuş durumda. Bu çok yanlış bir bilgi.

Backlink alabilirsiniz bu zaten bizim konumuza girmiyor o dış SEO ile ilgili. Fakat sitenizden dışarıya link vermek site iç SEO‘su ile ilgilidir.

İçeriğinizde bir şeyi anlatırken Google’nin neyden bahsettiğinizi anlaması konusunda sitenizden dışarıya link verebilirsiniz.

Sitenizden dışarıya verdiğiniz linkler sayesinde ziyaretçileriniz bahsetmiş olduğunuz şeyleri ayrıca Google üzerinden aratmak zorunda kalmadan direk sitenizden erişim sağlayabilecekler.

Dışarıya backlink verirken dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Verdiğiniz link mutlaka içeriğiniz ile alakalı olmalı
 2. Ziyaretçinin ihtiyacı olabilecek bir link çıkışı olmalı
 3. Link verdiğiniz site kaliteli bir site olmalıdır

10- İçerikten içeriğe link vermek

Bir içeriğinizi yazarken wordpress hızlandırma kelimesini kullanıyorsanız ve daha önceden wordpress hızlandırma hakkında bir makale yazmışsanız o makalenize link verebilirsiniz. Böylece ziyaretçiniz bahsettiğiniz kelimeden haberi yoksa bile o linke tıklayarak bilgilenebilir.

Bunun en güzel örneği ise Wikipedia sitesidir.

içerik linkleme

11– Site Hızının Önemi

Google diyor ki siteni güzel optimize et 3 saniyeden fazla sürede açılırsa sıralamanda gerilersin.

Sitemiz ne kadar hızlı açılırsa bu o kadar iyidir. Çünkü ziyaretçileriniz sayfanın açılmasını beklemeden sitenizden ayrılabilir. Ayrılmasa dahi siteniz yavaş olduğu için ikinci bir sayfayı gezmeyecektir. Bu da ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkma oranını düşüreceği için size olumsuz yansıyacaktır.

Sitenizin hızını Google’nin vermiş olduğu PageSpeed Insights veya GtMetrix servisinden ölçebilirsiniz.

 

14 Comments

 1. sentin dedi ki:

  Şimdi bir siteden backlink alıyoruz ya 2 ya da 3 tane alsak faydası mı olur zararı mı ? ( aynı siteden )

  Örnek : a sitesinden b sitemizin 3 kategorisi için 3 ayrı backlink almak

  • santra dedi ki:

   Doğal görünmesini zedeleyebilir. Bunun yerine farklı tanıtım yazıları şeklinde alım yapmanızı öneririm.

  • seofast dedi ki:

   Farklı sitelerden almalısın.Özellikle 1 anasayfana 1 adet kategori yada anahtar kelime al.İzin veriyorsa 1 adet de wikipedia gibi sitelere link ver.Link çeşitliği yaratmayıp sürekli aynı kelimelere link alırsan bi işe yaramaz.

  • awoor dedi ki:

   Bir site den 1 adet link almanız daha faydalı, 2.link çooooooook az etki edecektir.

 2. djstation dedi ki:

  Farkli zamanlarda farkli konularla alabilirsin bence zarari yok ornek forum olursa bir konu acip makalene link verebilirsin farkli makaleler ve farkli sayfalarina degisik kelimelerle olursa tabiki

 3. ali can dedi ki:

  Herkese hayırlı cumalar. Daha önceden, webmaster tools da yapısal veri test aracındaki, problemleri gidermiştim.

  Şuan da 4 tane daha yeni hata çıkmış bulunuyor bunları bir türlü düzeltemedim.

  Webmaster toolsdan> Yapısal veri test aracına giriyorum “hatom” kısmına tıkladıgımda, 4 adet hata mevcut tekrar tıkladığım da BlogPosting’te 4 adet hata gösteriyor. Bu hatarı nasıl düzeltebiliceğim konusunda bi fikri olan mevcut mu ? Bilmem ne bir değer gerekli falan diyor, buralara nereden, nasıl bir değer vermem gerekiyor ki bu hataların düzelmesi lazım?

 4. star dedi ki:

  Bizler firma olarak banyo aksesuarları üretimi yapıyoruz. tüm pazaryerlerinde ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz.Yurtdışına ihracatta gerçekleştiriyoruz. Şimdi alibaba’da aklıma geldi. Bu platform daha fazla ihracaat yapmamıza vesile olabilir. Acaba alibaba’da tecrübesi olan varmı nasıl bir işleyiş var. örneğin 50 adet sipariş geldi gönderdim ödeme almamda sorun olurmu?

 5. prodox dedi ki:

  Merhabalar bir twitch yayını siteden göstermek için gerekli apiler vs. var mıdır ?

 6. reload dedi ki:

  bahis sitesi için adwords ?
  arkadaşlar sizce nasıl bir yol izleyebilirim.

  Aracılık yapıyorum da adwords çalışmayı düşünüyorum

  • derınm dedi ki:

   Rakiplere + remarketing yapmalısın bence.

   ama bahis ile ilgili veremezsin ben olsam canlı maç sonuçları diye ziyaretçi çekerdim.

   Hatta bu alanda birisi reklam veremıyordu canlı mac sonucları ile yapmasını söylemiştim işe yaramıştı.

   Aylık 10k uzerı harcama yapacaksan ve danısmana ıhtıyacın olursa yardımcı olurum burada sorarsanda genelde yazarım gordugumde ona para ıstemıom

 7. ahmet emin dedi ki:

  Sitemin alt yapısı opencart

  direkt girişlerde http ile giren olursa onu https e yönlendirmiyor. Site içi balşka bir adrese tıkladığı zaman https e yönlendiriyor.

  Ek olarak www süz kullanmak istiyorum. http://www.siteadi olarak gelen hitleri nasıl yönlendiririm?

  KISACA,

  siteye giren bütün ziyaretçileri https:// siteadi .com olarak yönlendirmek istiyorum kullanıcı nasıl girerse girsin bunu nasıl ayarlayabilirim? Ne yaptıysam çözemedim…

  • HAZARFE dedi ki:

   Merhaba, .htaccess üzerinde aşağıda ki şekilde düzenleme gerçekleştirin. Ssl yönlendirmesi başarıyla olacaktır.

   RewriteEngine On
   RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
   RewriteRule ^ https://www. siteadresiniz .com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

   • ahmet emin dedi ki:

    Google da mevcut indexlerimin içerisinde bazıları hala siteadi.com/kategori şeklinde gözüküyor.

    Bunlara girdiği zaman kullanıcı bir yönlendirme olmuyor. Ama buradan giriş yapıp rastgele site içi başka bir yere tıkladığımızda istediğim yönlendirmeye geçiyor. İlk girişte neden böyle bir problemim var hocam? Bunu nasıl çözerim.

    Bu arada verdiğiniz kod SSL e yönlendirdi teşekkürler

    • HAZARFE dedi ki:

     Yeni site haritanızı Google’a gönderin hocam, mağazalar sunucularda ssl i aktif edin kapalıysa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir