Sitede Fragmanları Paylaşmak Yasal Mı?

Samsung Galaxy A9 İçin 2017 Serisi Geliyor
26 Eylül 2016
Sitenize Gelen Spam Hitleri Engellemek
26 Eylül 2016
Tümü

Sitede Fragmanları Paylaşmak Yasal Mı?

Bir dizi veya film sitesi açmak istiyorsunuz. Bunların yanı sıra içeriğinizde fragmanlarını da dahil etmek istiyorsunuz. Veya sadece fragmanları paylaşabileceğiniz bir site yapmak istiyorsunuz ve bundan da gelir elde etmeyi planlıyorsanız;
fragman paylasimi

Fragman paylaşımı yasal mı?

Fragman yayınlama dizinin telif haklarının alındığı ülke hangi ülke ise o ülkenin telif yasalarına göre yasal veya yasadışı kabul edilir. Örneğin İspanya’da fragman paylaşımı yasak ise İspanyol menşeili bir dizinin fragmanını yayınlamanız youtube ve google açısından yasa dışıdır. Veya Almanya’da fragman paylaşımı serbest ise sorun yoktur. Neticede internet tüm dünyaya açık olduğu için hizmet sunulan grupların varyasyonuna göre karar verilemez.Bununla birlikte Google ve dolayısı ile Youtube fragman, trailer, jenerik, fotomovie gibi paylaşımları sadece yayın şirketinin yasal temsilcisi veya yetkilendirdiği bir firma tarafından yapılmasını makul görür. Ülkemizdeki kliplerin yayınlarının bir yasal firma tarafından Youtube’da yayınlanıp diğerlerinin kaldırılmaya çalışılması gibi.

Fragman, film afişi, filmin tamamı vs. hepsi telif hakkına sahiptir.
Fragman ya da afişlere yapımcılar ses çıkartmıyor fakat onlar ses çıkartmıyor diye Adsense de ses çıkartmaz diye bir şey yok. Telif hakkı olan hiç bir içerikte reklam yayınlanmasına müsade edeceklerini sanmıyorum. Yapan vardır elbet ama reklam yayınları uzun süreli olmaz elbet patlar bir gün.Özetle takip etmek ve çeşit çeşit mevzuatı bilmek zor olacağından paylaşmamakta fayda var. Yasal temsilcinin Youtube kanalından embedlemek şikayet veya kaldırma talebi yoksa sorun olmaz. Talep yada şikayet olursa kaldırırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir