Sitenizin Sayfalarında 404 Linklerini Kaldırma

iPhone Telefon Hafızasında Yer Açma
7 Aralık 2016
10 Yeni Teknoloji Haberi
11 Aralık 2016
Tümü

Sitenizin Sayfalarında 404 Linklerini Kaldırma

Sitenizin 404 sayfaları içermesi Google tarafından hoş karşılanmaz. Ziyaretçileri boş sayfaya yönlendirmek kullanıcı deneyimini kötü yönde etkiler. Google diyor ki: “senin için indexlediğim her sayfan ziyaretçileri bilgilendirici ve spam sayfalardan oluşmamalı”. Bu yüzden webmaster tools sayfasından belli periyotlarda sitemizde 404 linklerin olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer 404 url sahibi iseniz bunları webmaster tools üzerinden kaldırmanız gerekecek.

Genellikle url yapısı değiştirildiği zaman önceden index alan sayfalar boşa düşüp 404 hatası verecektir. Bu sayfaların otoritesi yüksek ise 301 ile yeni linklere yönlendirilmeli. Otoritesi düşük sayfalar ise 404 linklerini webmaster tools’dan kaldırmak yeterlidir. WordPress altyapısını kullanıyorsanız Redirection eklentisi ile linklerinize 301 verebilirsiniz. Sayfalarınızın otoritesini ölçmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

http://tools.mercenie.com/seo/bulk-pa-da-checker/

Webmaster tools toplu 404 link kaldırma eklentisi

Birçok 404 sayfanız varsa birer birer bunları kaldırmak çok uzun zaman alacaktır. Chrome 404 linkleri toplu kaldırmak için eklenti sunmuş bizlere.

Toplu 404 link silmek

Webmaster tools sayfanıza giriş yapın. Tarama sekmesine tıklayıp tarama hataları linkine geçiniz. Burada sitenizin 404 sayfalarını göreceksiniz.

Hepsini seçip “indirme” butonuna basın excel “csv” olarak bilgisayarınıza indirin.

Excel dosyanızı açın ve ilk sütundaki 404’lü linklerinizi kopyalayın. Not defteri açıp içine kayıt edin.

Bundan sonra Chrome tarayıcımıza toplu şekilde link silmek için gerekli eklentimizi kuruyoruz. Chrome toplu 404 url kaldırma eklentini buradan indirebilirsiniz.

Gerekli eklentimizi kurduktan sonra tekrar webmaster tools sayfamıza dönüyoruz. Google dizini sekmesinden URL’leri kaldır linkine gidiyoruz.

Tarayıcı eklentiniz kuruluysa aşağı resimdeki gibi dosya seç butonu çıkacaktır. Eklentiniz yüklü değilse veya hatalı yüklenmişse “dosya seç” butonunu göremezsiniz.

Dosya seç butonuna tıklayarak not defterine kayıt ettiğimiz linklerimizi yüklüyoruz. Bizim yerimize chrome eklentimiz hatalı url’lerimizi siliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir