WordPress ve Seo Uyumlu Site Hazırlamak

WordPress wp-config Yolunu Değiştirme
16 Ekim 2016
Kaliteli Hosting Nasıl Anlaşılır?
17 Ekim 2016
Tümü

WordPress ve Seo Uyumlu Site Hazırlamak

Seo nun kabaca ne anlama geldiği, akabinde yıllar içinde uğradığı değişiklikler ve son uygulamalardaki uygulanma şekillerinden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda seo anlamı ile yani arama motoru uyumlu site kurma, kurulan hazır sitede ne gibi ayarların yapılması, siteye eklenecek verilerin ne şekilde eklenmesi ve akabinde hangi tip sitelerin arama motorlarına daha uygun olduğu konusuna değinmek istiyoruz.

Yazımıza giriş aşamasında şunu belirtmek de fayda var ki; kurulacak ve işletilecek her web sitenin muhakkak surette arama motoru uyumu olmasında fayda vardır. Çünkü insanların yani bir başka deyişle internet kullanıcıların sizi ziyaret edebilmesi için öncelikle muhakkak surette arama motorlarında görünebilir olması gerekmektedir. Bundaki temel neden ise gayet açık ve nettir. Eğer ki web siteniz bir firmanızın ya da hali hazırda popülaritesi olan bir kurum ya da kuruluşa ait bir web sitesi değil ise; sizi kim arayacak da bulacak? Kim internet tarayıcısındaki adres çubuğuna sizin web sitenizin adresini yazacak ve akabinde size ulaşacak? Bu ve bunun gibi soruları istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Ha ola ki siz hali hazırda istediğiniz kitleye ulaşan, daha çok tanınma ya da reklam amacı gütmeyen sadece firmanızın hazırda bulunsun olsa da olmasa da çok da mühim değil mantığı ile bir web sitesine sahip olmasını istiyorsanız durum çok başka. Şimdiden belirtmek gerekir ki sizin web sitenizin kati surette seo uyumlu olması gerekmemekte, arama motorlarında sonuçlar arasında yer alması gerekmemekte ve bu durum sizi pek de ilgilendirmemekte olduğu aşikârdır. Ancak aksi durumu düşündüğümüz de; eğer ki tanınmak istiyor, arama motorlarının sonuçlarında kendinize yer edinmek istiyor ve hatta ilk sayfalarda ve mümkünse ilk sıralarda yer almak istiyorsanız muhakkak surette arama motorlarına uyum içinde olmanız gerekmektedir. Peki, bahsi geçen uyumu nasıl sağlayabilirsiniz ya da altyapınız ne şekilde olmalıdır? İşte bu tip sorulara cevap vermek aslında oldukça karmaşık olmakla beraber; daha önceki yazılarımızda da kısmen dediğimiz uyumun temeline ineceğimiz bu yazımızda siz de kendinize uygun yöntem ve uygulamalara erişebileceksiniz.

wp seo

Kuruluş aşamasına indiğimizde; bir web sitesinin ilk adımı olan script kurulumu yani temelinin atılması kısmında dahi arama motorlarına uyum içinde olmalı, sitenizin dahili linklerinin arama motorlarınca algılanabilmesi ve okunabilmesi ve hatta onların istedikleri gibi olmalıdır. Peki elimizde yüzde yüz özgün bir tasarım ya da kodlama diline sahip bir scriptimiz yok ise ( ki bilmenizde fayda vardır ki her özgün tasarım ve kodlamanın maliyeti içeriğine göre belirli fiyatlarda olabilir; günümüzde de temel düzeyde özgün tasarım ve kodlamalar 500-1000 TL arasında başlangıç fiyatında olabilmektedirler); hazır scriptler arasından seçim yapmamız gerekmektedir. Ve piyasada oldukça meşhur olan ve hakikaten de istenildiğinde SEO yani arama motoru uyumuna tam uyumluluk sağlayabilen alt yapılar arasında gösterilen WORDPRESS script ile giriş yapabilirsiniz. Akabinde kurduğunuz WORPRESS sitenizin ilk aşaması olan kalıcı bağlantıları ayarlamak ve öneminden bahsedecek olursak eğer; şuan uygulanan sistemlerin en başında sitenize eklediğiniz yazıların tamamının adres çubuğunda “ .html” ya da “.htm”  şeklinde görünür olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Bu halde yayın hayatına başlayan web sitelerin öncelikle seo yani arama motoru uyumu içinde işe başladığını belirtebiliriz. Kalıcı bağlantılar adını verdiğimiz bu dâhili bağlantılar sizin arama motorlarında içeriklerinizin başlıkları ile birlikte sonuçlanacağının bir başlangıcıdır. Yani kısaca eklediğiniz her anahtar kelime olsun, her yazı içeriği olsun artık uzantıları ve dosya veya başlık ismi ile index alacak anlamına gelmektedir. Ve eğer ki siz başlıklarınıza ya da yazı içeriğinize insanların yani internet kullanıcılarının ne aradığına cevap verecek bir cümle girmeniz durumunda; size yönleneceği ihtimalini artırdınız demektir.

Devam eden yazılarımızda WordPress script üzerinden site kurulumlarına ve seo uyumu için yapılması gerekenlerden bahsetmeye devam edeceğiz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir