Yandex Kurumsal E-Posta Kurulumu ve Ayarları

Yanlış Bilinen Doğrular (Mandela Etkisi)
3 Aralık 2016
iPhone Telefon Hafızasında Yer Açma
7 Aralık 2016
Tümü

Yandex Kurumsal E-Posta Kurulumu ve Ayarları

Domain uzantınız ile biten e-posta hesabı açmak için farklı birçok yol bulunmaktadır. Normal şartlarda hosting firmaları mail paneli sağlıyor. Fakat hosting firmalarının hosting dahilinde sağlamış oldukları mail paneli spamları engellemediği gibi çok da kötü arayüze sahip. [email protected] gibi bir e-posta hesabı açabilmek için bir hosting sahibi olmanız gerekmez.

Geçen yıllara kadar Google Apps işimizi görüyordu. Fakat işi paraya dökünce kullanıcılar bir bir ayrılmaya başladı. Alternatifler ararken ben de Yandex Kurumsal Mail ile tanıştım. Yandexin e-posta hizmeti tamamen ücretsizdir. Hem de 1000 tane farklı e-posta hesabı açmanıza olanak sağlıyor. 1000 Adet üzerindeki işlemleriniz için istek yapıp fazladan e-posta açma talebi oluşturabilirsiniz. Açtığınız her e-posta adresinin 10 GB bulut depolama alanı oluyor. E-posta gönderirken dosya upload edebileceğiniz uzun süre yetebilecek bir 10 GB.

Yandex e-posta kurulumunu yüzeysel anlatmış. Bu yüzden Yandex Kurumsal Mail kurulumunu detaylı bir şekilde anlatacağım.

 

Yandex Mail Kurulumu ve Ayaları

1- Yandex Kurumsal Mail kullanabilmeniz için bir Yandex hesabı açmanız gerekir. Hesabınız yoksa linke tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

2- Yandex hesabınıza giriş yaptıktan sonra kurum.yandex.com.tr linkine gidiyoruz. Kırmızı ok ile gösterdiğim kısıma e-posta adresi almak istediğiniz domain adresinizi başına www yazmadan giriniz. (Örn; cindirim.com) Ardından “Alan adı ekle” butonuna tıklıyoruz.

yandex mail ayarları

 

 

 

3- Açılan sayfada domainin bize ait olduğunu ispatlamamız isteniyor. Yanda kırmızı ile harflendirdiklerimin açıklamalarını resmin altından bulabilirsiniz.

yandex kurumsal e-posta kurulumu domain dogrulama

a- Bu seçeneği seçerseniz yaptığını işlemler iptal olur. Yani vazgeçme işlemidir. Eğer yanlışlıkla vs. tıklarsanız 2. maddeye geri döneceksiniz.

b- Bu kısım önceden biraz sorunluydu. O yüzden burayı artık kaldırdılar.

c- Domain sahibi olduğunuzu ispatlayın

c1- Şayet bir hostinginiz varsa Yandex’in size vermiş olduğu dosyayı sitenizin ana dizinine yüklerseniz alan adının size ait olduğu ispatlayabilirsiniz. Dosyayı direkt olarak public_html veya httpdocs klasörünün içerisine yükleyin.

c2- Cname kayıtlarınız ile de domain adresinin sizin olduğunu ispatlayabilirsiniz. Sadece domain adresine sahipseniz de bu işlemi yapabilirsiniz. FTP erişme imkanınız olmadığı durumlarda bu yöntem idealdir.

Not : Eğer domain ile hosting hizmetlerini aynı firmadan almıyor iseniz bu değişikliği hosting firmanızdan yapmanız gerekiyor.

 

CNAME kaydını şu şekilde ayarlamalısınız:

  • Kaydın adı: Yandex’in verdiği alt alan adı + ana alan adı. Yukarıdaki örnek için şu şekilde ->  yamail-61d8162537ef.cindirim.com.  Yandex burada adres sonuna nokta koyulmasını vurguluyor fakat bazı panellerde CNAME kaydı oluştururken ana alan adı sonuna nokta koymanıza izin vermiyor. Sorun yok, sanırım unutulmaya veya fazladan nokta eklemeye karşı alınmış bir önlem çünkü sona nokta koymanıza izin vermeyen paneller arkaplanda kendisi nokta ekliyor. Siz yinede bu durumu firmanızın teknik destek ekibine bildirip bilgi isteyin.
  • Kayıt türü: CNAME
  • Adres : mail.yandex.com.tr.  Bu kısım bazı panellerde “Adres” bazı panellerde ise “Kayıt Bilgisi” olarak geçer. Yandex yine burada adres sonuna nokta koyulmasını vurguluyor ama yine bazı paneller buna izin vermiyor, sakin olun eğer izin vermiyorsa büyük ihtimalle firmanızın paneli yine arkaplanda kendisi ekliyor. (Örneğin: Turhost, isimtescil…)

Yandex alan adı doğrulaması için CNAME değişikliklerini genellikle hizmet aldığınız yerden destek talebinde bulunarak, zahmete girmeden çözebilirsiniz. Bu arada destek ekibine güvenmeyin, ne yapacağını bilemiyor olabilirler veya yanlış işlem yapabilirler. Bu işlemleri Yandex Webmaster paneli için site doğrulama ile karıştıran koca firmaların destek ekiplerini gördüm, bu nedenle temkinli olun derim.

– c3 : Whois e-Posta Bilgisi İle Doğrulama :  Öncelikle nic.tr üzerinden com.tr uzantılı alan adı aldıysanız asla denemeyin bu adımı. Çünkü, nic.tr Yandex’in verdiği ve sizin girdiğiniz e-Posta adresine onay e-Postası gönderiyor ve siz o e-Postayı onaylarsanız whois bilgilerine ekleniyor, fakat Yandex’in verdiği onay maili adresine ulaşma imkanınız olmadığı için bu sefer nic.tr alan adınızı kilitleyecek, hiç bir işlem yaptırmayacaktır.

Kolay gibi görünse de en zahmetli olan seçim. Burada alan adı iletişim bilgilerinize Yandex’in size onay için verdiği e-Postayı girmeniz isteniyor fakat alan adı hizmeti aldığınız firmanın paneli, Yandex’in onay için size verdiği e-Posta adresini e-Posta tipine uymadığı gerekçesiyle büyük ihtimal kabul etmeyecek. Bu durumda Yandex’in belirttiği gibi e-Posta adresinin + simgesinden sonraki ikinci kısmını girebilirsiniz. Bazı firmalar alan adı iletişim bilgilerini varsayılan olarak gizli tutuyor ve sadece kendilerini iletişim için sunuyorlar, bazı firmalar ise iletişim bilgilerinin açma ve kapama yetkisini size sunuyor bu durumda alan adı aldığınız firma panelinden bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Göründüğü kadar romantik ve kolay bir adım değil, her şey tamam olsa da yenilenen Whois bilgilerinin globale yansıması Yandex’in bunu görmesi zaman alabiliyor.

Bu işlemlerden birini veya bir kaçını yaptıysanız sıra geldi onaylamaya. “Alan adının sahibini kontrol et” butonuna tıklıyoruz. Eğer onay işlemi başarılıysa MX kayıtlarını kontrol adımına geçiyoruz eğer onay işlemi başarısız ise aşağıdaki gibi bir görüntü alıyoruz.

yandex-kurumsal-mail-kurulumu-alan-adi-kontrolu-3

Son Adım : MX Kayıtlarının Ayarlanması 

Öncelikle mevcut MX kayıtlarınızın tamamını silmeniz gerekiyor. Ardından aşağıdaki parametrelerle yeniden MX kaydı oluşturmanız gerekiyor.

  • Alt alan adı — @ Bazı panellerde bu parametreyi yazacak yeri bulamayabilirsiniz. Endişe etmeyin.
  • Kayıt tipi — MX 
  • Veriler — mx.yandex.net. 
  • Öncelik — 10

MX kayıtlarınızı onaydan sonraya bırakmayın derim. Yukarıdaki onay işlemleri ile birlikte MX bilgilerinizi de girmenizi öneririm.

MX kayıtlarınız da onaylandıktan sonra artık Yandex Kurumsal Mail hizmetinizi yine kurum.yandex.com.tr adresinden yönetebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir