Yanlış Bilinen Doğrular (Mandela Etkisi)

Yurtdışı Gümrük Vergi Sınırı 150 Euro Oldu
29 Kasım 2016
Yandex Kurumsal E-Posta Kurulumu ve Ayarları
4 Aralık 2016
Tümü

Yanlış Bilinen Doğrular (Mandela Etkisi)

Doğru bilinen bir şeyin yanlış olduğunu öğrendiğinizde şok olduğunuz oldu mu? Şimdi sıkı durun bu yazımızda çok şoke olacağınız bilgiler vereceğiz.
Mandela etkisi diye bilinen doğru bilinen bazı şeylerin yanlış olduğunu göstereceğiz.

1- Mickey Mouse’un Pantolon Askısı Var Sanıyordunuz!

mickey mouse pantolon askısı

Küçükken hepimizin sevdiği karakterlerden birisi olan Mickey Mouse’un kırmızı bir pantolonu vardır. Hem de bu pantolonun omzuna doğru uzanan sağda ve solda olmak üzere iki tane askısı vardır, demeyi çok isterdim ama yok. Mickey’in pantolonunda hiç askı bulunmaz. Hatta şöyle bir şey vardır. Herkes Mickey Mouse’un baş parmaklarını bu kayışlara geçirip ayaklarını yere vurduğunu hatırlarız. Herkesin böyle bir şeyi hatırlayıp herkesin yanılması oldukça ilginç. Youtube veya Google üzerinden çizgi film/resim araması yapıp pantolonun askıları olmadığını görebilirsiniz.

2- Monopoly’nin Simgesi Olan Amcanın Mercek Gözlüğü Yok!

monopoly logosu mercek

Benim en çok şaşırdığım olaylardan birisiydi bu. Bu adamın bir gözünde mercek vardı. Yani olması lazım bir yere gitmiş olamaz. Sizlerin de benim gibi hayretler içerisinde kaldığını görür gibiyim. Ama malesef bu monopoly maskotunun merceği yok. Hatırladığım kadarıyla o merceğin gri bir zinciri var. O zincirde maskotun kendisine bağlı bir şekilde duruyordu.

3- Star Wars “Luke, I’m your father” Sahnesi

star wars mandela

Filmi izleyenler gayet iyi bilecektir ki; bir sahnede “Luke, i’m your father” repliği geçiyor. Yani en azından siz öyle sanıyorsunuz 🙂 O sahnede aslında “No, i’m your father” deniyor.

4- Sende mi La vache qui rit!

La vache qui rit burnundaki sarı halka

Bu ineğin burnunda sarı bir halka yok muydu? Vardı aslında ama ne olduysa birileri çalmış, bir yerlere götürmüşler. Halbuki bu ineğin burnundan halka olduğundan o kadar emindim ben.

5- Volkswagen ambleminde “V” ve “W” harfleri bitişik mi?

volkswagen amblemi mandela

Volkswagen aracım olmasına rağmen bu hataya nasıl düştüm bilemiyorum. Belki de beynimin bana oynadığı bir oyundur bu. Ben “V” ve “W” harfleri soldaki logoda olduğu gibi birleşik sanıyordum. Fakat şimdi bakınca bitişik olduğunca çirkin duruyormuş.

6- Pikachu’nun Kuyruğunu Siyah Sanıyorsunuz?

pikachu kuyruğu siyah değil

Pokemon çizgi filminin hayranı bir kişiyim ve hemen her bölümünü izlemişimdir. Pikachu’nun kuyruğunda siyah çizgi olduğunu sanıyordum. Pokemon’un bölümlerini açtım yok. Google’dan resimleri arattım yine yok. Özetle Ash’in elektrik pokemonu olan bu tatlı şeyin kuyruğu sarı.

7- Temel Reis’in Hangi Kolunda Dövme Var?

temel reisin hangi kolunda dövme var

Bu çizgi filmi de birçok kez izlemiştim. Tek kolunda dövme olduğunu sanıyordum. Fakat iki kolunda da dövme yer alıyormuş. İlginç gelse de gerçek böyle. Hatta bunun üzerine de biraz araştırdım. Bazı sergilerde, organizasyonlarda ve temel reis görünümü kazanmak isteyen kişiler tek koluna dövme yapmış. Yani onlar da bizim gibi yanlış biliyor.

8- KitKat Logosunda Tire (-) Yok!

kitkal logosu mandela

Evet biliyorum arkadaşlar bu kadarı fazla ama malesef böyle. Kit ile Kat yazıları arasında bir tire (-) bulunmuyor. Doğru logo sağdaki oluyor. Mandela etkisi hep.

9- “We are the Champions” Şarkısı “Of the world” Şeklinde Bitiyor Değil Mi?

we are the champions

Tabi ki hayır “of the world” diye bitmiyor tabi ki. Şarkıyı açıp son sözleri dinleyebilirsiniz. Bunun sebebini biraz araştırdığımda ise Winning Eleven’da olan müzik “of the world” şeklinde bittiği için biz öyle sanıyormuşuz.

10- Hugo’da Küfreden Çocuk Diye Bir Şey Yok!

hugoda küfür eden çocuk mandela

Bir şehir efsanesi olarak dolaşır Hugo’da küfür eden çocuk. Halbuki böyle bir şey yok. Ben de öyle biliyorum ki; bir çocuk programa bağlanıyor ve “Hugo’nun da A.Q senin de A.Q” diyordu. Aslında demiyormuş. Tolga abi Okan Bayülgen’in programına konuk olduğunda bunu açıklıyor. Hatta bir ara bunu ispatlayana araba hediye edeceğim demişti. Videoyu da buraya iliştireyim.

11- Looney Tunes’i Hatırladınız Mı?

looney toons mandela

Looney Toons diye bildiğimiz aslında Looney Tunes miş. Hayal kırıklığına uğramayın, ben de toons diye biliyordum. Doğru olan sağdakiymiş. Meşhur tavşanın bize bir oyunu bu.

17- Ford Logosundaki F Harfinde Kıvrım Var!

ford logosu kıvrımı

Ford logosunu çok gördüm, çok incelemişliğim var. Ama yeterince incelememişim. F harfinin ortasındaki çizgi kıvrımlıymış. Gayet ilginç.

 

Belki bunların bazılarına biliyordum diye tepki verebilirsiniz ama bilmedikleriniz olduğuna ve sizi şaşırtabildiğime nedense çok eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir