Yurtdışı Gümrük Vergi Sınırı 150 Euro Oldu

O Ses Turkiye 26. Bölüm Torrent İndir 25 Kasım 2016
26 Kasım 2016
Yanlış Bilinen Doğrular (Mandela Etkisi)
3 Aralık 2016
Tümü

Yurtdışı Gümrük Vergi Sınırı 150 Euro Oldu

Hemen hepimiz teknolojiyi takip ediyoruz. Buna mütakiben de teknolojiye ilişkin birçok alışveriş yaptığımız oluyor. Amazon’un Türkiye’ye açılması ile beraber biz kullanıcılar epeyi sevinmiştik. Fakat döviz kurları sebebiyle alışveriş yapmakta insanın içinden gelmiyor. Bugüne kadar Aliexpress’ten gerek kıyafet gerekse ıvır zıvır ürünlerini çok sipariş etmişliğim var.

Geçen günlerde Black Friday hakkında bilgi vermiştik. Özellikle bu gibi özel günlerde insanlar daha çok alışveriş yapıp daha çok para harcıyor. Fakat ülkemizde gümrükte vergi sınırı olduğu için birçok ürün gümrükte kalıyor. Gümrükte kalan ürünler geldiği ülkeye geri gönderilmektedir. Bazı durumlarda da sizden vergi isteniyor.

Türkiye’ye giren ürünlerde 75 euro üst limiti vardır. Aldığınız ürün 75 euro üzerinde ise gümrük tarafından vergiye tabi tutulursunuz ya da ürününüz aldığınız ülkeye geri gönderilmek üzere yola çıkartılır. Tabi gümrük memurlarının her ürünü tek tek kontrol etme şansları olmadığı için bu gümrük problemine takılma olasılığınız da biraz şansa bağlıdır. 100 Euroluk bir ürün alıp elinize ulaşması da mümkündür.

Mecliste alınan bir karar sonrasında gümrük vergi üst sınırı 150 € oldu. Artık Amazon gibi internet sitelerinden sipariş ettiğiniz ürünlerde 150 euroya kadar içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Günlük döviz kuruna göre Türk Lirası’na olan fiyatı değişkenlik gösterebilir. Fakat bugünkü kura göre 540 TL yapmaktadır.

gümrük vergi sınırı metni

NOT : Geçen günlerde mecliste alınan bir karar ile gümrükten geçen ticari amaçlı her türlü eşya için 1-30 euro arasında vergi alınacağı belirlendi. Bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir